Tannoy

Tannoy

Historia Tannoya rozpoczyna się w roku 1926, krótko po rozpoczęciu emisji programów radiowych w Londynie. Wczesne odbiorniki radiowe potrzebowały prądu stałego o niskim napięciu do rozgrzewania żarników i prądu stałego o wysokim napięciu do zasilania. Miało ono być dostarczane przez baterie - bądź suche - drogie i o względnie krótkiej żywotności, bądź „mokre” baterie kwasowe - również drogie i muszące być często ładowane. Większość warsztatów samochodowych w tym czasie wyposażonych było w ładowarki baterii i stało się to dla nich dodatkowym, zyskownym zajęciem. Inżynier Guy R. Fountain posiadał jeden z takich warsztatów, w londyńskiej dzielnicy Dulwich.

Komercyjne ładowarki akumulatorów używane w tamtych czasach stosowały gazowe prostowniki rtęciowe, które były dość drogie. Popchnęło to Guya Fountaina do poszukiwania uproszczenia procesu ładowania, aby uczynić go bardziej przystosowanym do użytku domowego. Aby tego dokonać konieczny był prostownik. Udoskonalił on zatem prostownik elektrolityczny, który stał się dzięki temu prosty i niezawodny - odpowiedni do użytku domowego. Do produkcji tego prostownika zastosowane zostały dwa metale: stop tantalu i ołowiu (tantal and lead alloy). W ten sposób ukuta została nazwa Tannoy. Aby produkować te prostowniki, Guy Fontain założył mały zakład produkcyjny w Dalton Road, West Norwood w Londynie. W ten sposób narodziła się firma Tannoy.

Krótko po założeniu fabryki w Dalton Road, rozpoczęły się eksperymenty z głośnikami o ruchomej cewce stosującymi magnesy zasilane prądem stałym. Ten rozwój w segmencie głośników doprowadził do przeniesienia firmy w roku 1930 do większych pomieszczeń w Tulsemere Road.

W tym samym czasie firma zainteresowała się światem systemów rozgłoszeniowych. Duże firmy, takie jak Marconi czy Western Electric były już obecne w biznesie rozgłoszeniowym, lecz ich sprzęt nie był wystarczająco elastyczny, aby mogli oni zaopatrywać w aplikacje przenośne cyrki i targi. W 1930 r. firma uzyskała zamówienie na dostarczenie systemu wzmocnienia dźwięku dla cyrku Bertram Mills - najbardziej znanego w Europie. Od tego momentu firma Tannoy nigdy już nie oglądała się za siebie.

Potrzeba precyzyjnej ewaluacji osiągów wzmacniaczy, odbiorników i głośników stała się życiową koniecznością, dlatego też posiadające już ustaloną pozycję laboratorium Tannoya podjęło się opracowania pełnego zakresu urządzeń testowych i pomiarowych. W 1993 r. Guy Fountain wyprodukował swój pierwszy dwudrożny system głośnikowy. W 1934 r. Tannoy opracował pełen zakres mikrofonów i głośników wysokiej jakości wraz ze wzmacniaczami o mocy znamionowej pomiędzy 10 i 200 W. Wyprodukowane zostały również przyrządy pomiarowe dla precyzyjnej oceny ich osiągów. Nawet słynny Gilbert Briggs skorzystał z tych wyjątkowych urządzeń pomiarowych. W ciągu dekady, gdy każdy krok naprzód był krokiem w nieznane, Tannoy stał się jednym z wiodących specjalistów w kwestii dźwięku w Europie. W 1937 r. fabryka ponownie została przeniesiona do większych pomieszczeń, w Canterbury Grove w Londynie.

Pojawienie się urządzeń wzmocnienia i transmisji dźwięku o wysokiej mocy i jakości pomiędzy 1934 i 1939 miało bardzo duży wpływ na prawie każdy aspekt aktywności społecznej i ekonomicznej. Umożliwiło to transmitowanie muzyki wokalnej i instrumentalnej, a w życiu publicznym politycy i liderzy krajowi uzyskali możliwość wygłaszania przemówień do szerokich mas. Możliwy się stał bliższy i pełniejszy udział ludności we wszelkich wydarzeniach sportowych na otwartych przestrzeniach. Komunikacja w dynamicznie rozrastających się kompleksach przemysłowych tamtych czasów stała się prosta i niezawodna. Tannoy zawsze szedł na czele tej rewolucji komunikacyjnej, opracowując swój własny sprzęt i technologię produkcji oraz kumulując wiedzę i doświadczenie. Miały się one okazać nieocenione w nadchodzącym okresie.

Gdy w 1939 r. wybuchła wojna, działalność Tannoya została skoncentrowana na programie obrony narodowej. Opracowane zostały i wdrożone do produkcji systemy komunikacyjne dla lotnisk wojskowych, łodzi podwodnych i czołgów, systemy dowodzenia bateriami dział i systemy dla przemysłu obronnego. To w czasie wojny firma stała się słynna z powodu swych systemów rozgłoszeniowych. Dlatego też, w 1948 „Tannoy” stał się terminem ogólnym i został wprowadzony do słownika Oxforda. Określenie „Over the Tannoy” jest znane dla serwisantów z całego świata, którzy spędzili czasy wojny w Wielkiej Brytanii. Zresztą do dzisiaj określenie to opisuje dokonywanie ogłoszeń publicznych.

Rozwój pomieszczeń produkcyjnych, który miał miejsce w trakcie wojny, stanowił podstawę następnej fazy rozwoju na powojennych rynkach brytyjskim i światowych. Popyt na wzmocnienie dźwięku w zgromadzeniach legislacyjnych i na tłumaczenia w zgromadzeniach międzynarodowych uzyskał zasadnicze znaczenie.

Systemy wzmocnienia dźwięku Tannoya zostały zainstalowane w Izbie Gmin, a urządzenia tłumaczeniowe zostały dostarczone do tymczasowej siedziby głównej Narodów Zjednoczonych w Paryżu, stałej siedziby w Genewie i do budynku ONZ w Nowym Jorku. Tannoy stał się jednym z głównych dostawców urządzeń tłumaczeniowych i wzmacniających dźwięk dla międzynarodowych konferencji i praktycznie nie istniały państwa, w których Tannoy nie tworzyłby tego istotnego połączenia w debacie międzynarodowej.

Pomiędzy późnymi latami 40 i wczesnymi 50 Tannoy opracował elektroniczne sygnały ostrzegania o mgle o bardzo dużej mocy i unikatowe przetworniki ognioodporne dla przemysłu petrochemicznego. Pozwoliło to na dalszy rozwój wysokiej jakości głośników dużej mocy i zapewniło Tannoyowi pozycję czołowego producenta głośników w Europie w segmencie monitorów do studiów nagraniowych. Stał się on również znany jako producent głośników wysokiej jakości na szybko rosnącym rynku audio i hi-fi. W tym właśnie czasie został również skonstruowany pierwszy głośnik Dual Concentric™, zaprezentowany następnie na London Radio Show w 1948 r. Skompresowany napęd tubowy został wbudowany koncentrycznie, a jednostka bezpośredniego promiennika dźwięków basowych stosująca pojedynczą jednostkę magnesu z dwoma szczelinami zamontowana została na solidnej odlewanej ramie głośnika. Decca wyraziła zainteresowanie tymi nowymi głośnikami, do zastosowania jako monitory w studiu nagraniowym i zakupiła sześć pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy.

We wczesnych latach 70 Tannoy został sprzedany amerykańskiemu holdingowi Harman International Industries. Tannoy przeniósł się następnie w 1976 r. do swojej aktualnej siedziby w Coatbridge w Szkocji. W 1977 r. Beatrice Foods Company nabyła Tannoya wraz z kilkoma innymi przedsiębiorstwami Hartmana. Wraz ze nadejściem złego okresu dla przemysłu hi-fi we wczesnych latach 80, Beatrice Foods zdecydowała się na sprzedaż firmy, czego skutkiem był wykup menedżerski przez aktualnych dyrektorów w 1981 r.

W ciągu 1983 nastąpił znaczący wzrost Tannoya na krajowym rynku głośników hi-fi, a nowa gama produktów zapewniła mu dalszą ekspansję. W 1984 r. wprowadzono nową serię „budulcowych” modularnych głośników rozgłoszeniowych. Był to nowy rynek dla Tannoya i jest jednym z tych, którego wzrost okazał się znaczącym sukcesem.

Nie będąc w pełni zadowolonym z osiągniętych sukcesów na swych dotychczasowych rynkach, i chcąc być możliwie najbardziej na bieżąco z segmentem rozgłoszeniowym, Tannoy zainteresował się w 1985 r. sektorem telewizji przemysłowej. Pociągnęło to za sobą utworzenie oddzielnego działu, w którym zatrudniono wysoce wykwalifikowanych inżynierów, aby zapewnić przyjazną i w pełni profesjonalną obsługę. Integracja systemów rozgłoszeniowych i telewizji przemysłowej jest główną zaletą w sterowaniu masami ludzkimi, ochronie mienia, ostrzeżeniach o incydentach i pożarach oraz w ogólnych zadaniach monitoringu.

Tannoy odniósł sukces szybko wzmacniając swoją obecność na swych tradycyjnych rynkach - głośników hi-fi domowego, profesjonalnych nagrań i do użytku w transmisjach radiowych. Na linię głośników Tannoya składały się wówczas słynne modele Dual Concentric™ oraz modele dyskretne stosujące napędy kompresyjne lub kopułki wysokotonowe oraz oddzielne jednostki basowe.

Wybitność głośników Tannoya już dawno została uznana w Japonii, gdzie GRF Memory Tannoya uzyskał prestiżową nagrodę „State-of-the-Art” Stereo Sound. Tannoy ma zresztą w Japoni wiernych wielbicieli, będąc największym importerem głośników hi-fi.

Na przestrzeni lat produkty Tannoya zdobywały wielokrotnie nagrody w Japonii. Znajduje się wśród nich prestiżowa nagroda „Golden Sound”, przyznana po raz pierwszy w 1982 r. za głośnik Westminster, oraz ponownie w 1986 r., gdy firma świętowała swe 60 urodziny, za głośnik RHR Special Limited Edition.

W 1987 r. Tannoy utworzył oddział Systems Division skupiony na poszerzeniu wpływu Tannoya w segmencie systemów rozgłoszeniowych i komunikacyjnych. Rozwój inteligentnych systemów monitorujących, w sposób ciągły testujących osiągi głośników rozgłoszeniowych oraz wykonywanie prestiżowych instalacji w różnych miejscach na całym świecie zapewniło Systems Division unikatową pozycję na rynku światowym. Opracowywane były nowe produkty, aby zapewnić Tannoyowi wiodące miejsce na tym polu, a Systems Divisions wykazało się inicjatywą rynkową wprowadzając zaawansowane systemy alarmów głosowych/przeciwpożarowych.

1987 r. Tannoy połączył się z Goodmans Loudspeakers Ltd, tworząc TGI plc, który stał się w ten sposób jednym z największych producentów głośników wysokiej jakości na świecie. Tannoy, dostosowując się do wymogów wojskowych 05-24, kontynuował politykę stosowania rygorystycznych procedur kontroli jakości poprzez zastosowanie wyrafinowanego sprzętu pomiarowego oraz opracowanych przez siebie wspomaganych komputerowo urządzeń testowych.

Ciągłe doskonalenie produktów umożliwiło każdej ze spółek zależnych na uzyskanie znaczących wzrostów sprzedaży, podczas gdy polepszenie wydajności produkcyjnej skutkowało większą elastycznością i prędkością odpowiedzi na oczekiwania klientów.

1989 r. grupa nabyła Audix Ltd, innego uznanego producenta i dostawcę urządzeń rozgłoszeniowych. Został on połączony z Tannoy Systems Division, tworząc Tannoy-Audix Ltd. Ta połączona siła zaowocowała uzyskaniem zamówień o wartości milionów funtów na całym świecie.

Tannoy Ltd kontynuował to, co zawsze robił najlepiej: konstruowanie i produkowanie najnowocześniejszych systemów głośnikowych do użytku domowego i profesjonalnego. W 1990 r. firma po raz trzeci uzyskała nagrodę „Golden Sound” - za głośnik System 215.

Na przestrzeni lat Tannoy wciąż uzyskiwał doświadczenie w wielu dziedzinach, w których występuje potrzeba dźwięku wysokiej jakości - w szczególności w dziedzinie transmisji radiowych i nagrań profesjonalnych (zarówno audio jak i ścieżek dźwiękowych filmów). Firma jest również słynna na całym świecie jako producent głośników hi-fi. Do dnia dzisiejszego Tannoy pozostaje aktywny w różnych kluczowych segmentach audio: użytku domowego, instalacji głośnikowych i monitorów studyjnych.

We wszystkich sektorach rynku Tannoy wciąż wdraża w swoich produktach wysoce zaawansowane pochodne napędów Dual Concentric™. Ta unikatowa technologia, stosująca centralnie zamontowaną jednostką HF, znajdującą się za Tulip WaveGuide™, zachowuje zasady koncepcji oryginalnej, łącząc przejrzyste, płynne emitowanie dźwięku z właściwościami symetrycznej dyspersji prawdziwie punktowego źródła. Ponadto, coraz więcej produktów Tannoya stosuje napęd bardzo wysokich częstotliwości Super Tweeter™, użyty po raz pierwszy w zdobywcy nagrody Golden Sound - modelu Kingdom. Pokrywanie zakresu częstotliwości sięgającego i przekraczającego 50 kHz dzięki zastosowaniu technologii WideBand™ nie tylko rozwiązuje problemy drobnych detali informacji wysokich częstotliwości, lecz również skutecznie wzmacnia doświadczenie odsłuchowe nawet przy niższych częstotliwościach, powodując, że muzyka brzmi bardziej naturalnie i realistycznie.

W sektorze audio użytku domowego, Tannoy skupia się na średnim i wyższym segmencie rynku, oferując głośniki kosztujące od 200 do 40 000 euro. Tannoy coraz bardziej zaznacza swoją obecność na rynku rozrywki domowej, oferując systemy 5.1 kanałowe z satelitami/subwooferem i wiele rozwiązań ściennych.

Na rynku komercyjnym Tannoy skupia się głównie na muzyce tła i systemach nagłaśniających, takich jak stosowane w sklepach, domach handlowych, domach modlitw, budynkach publicznych, salach posiedzeń władz spółek, jak również na systemach muzycznych dla klubów, pubów i barów. Od 15 lat Tannoy jest również aktywny na rynku monitorów studyjnych - w ostatnich latach wyjątkowe popularne są monitory Reveal, zarówno w formie pasywnej jak i aktywnej. Ostatnio wprowadzony został również na rynek najwyższy model serii Ellipse o wyrafinowanej konstrukcji, w którym zastosowano technologie WideBand™ i Dual Concentric™ Tannoya.

Tannoy jest marką obecną w wielu prestiżowych instalacjach dźwiękowych na całym świecie. Wśród przykładów należy wymienić Hong Kong Convention Center, operę w Sydney, teatr London Palladium, siedzibę główną Coca Coli w Atlancie, Hard Rock Hotel oraz kasyno i hotel Bellagio w Las Vegas, siedzibę główną Dolce & Gabbana w Mediolanie oraz Fiński Teatr Narodowy.

Siedziba główna grupy Tannoy znajduje się w Coatbridge w pobliżu Glasgow, a drugi oddział - Tannoy North America znajduje się w Kitchener w stanie Ontraio w Kanadzie. Inne rynki światowe pokryte są gęstą siecią dystrybutorów krajowych. Produkcja podzielona jest pomiędzy zakładem w Coatrbgridge i szeregiem poddostawców, a część produktów przeznaczonych na rynek północnoamerykański składana jest w Kitchener.

W styczniu 2002 r. Tgi plc połączył cały pakiet swoich firm z TC Group, tworząc holding składający się z siedmiu oddzielnych firm: Tannoy, Martin Audio, Lab Gruppen, TC Electronic, TC Helicon, TC Works i GLL, do których została ostatnio dołączona TC Applied Technologies. Każda firma w TC Group zachowuje swoją autonomię i indywidualny charakter, a prawdziwym celem fuzji było stworzenie grupy o koniecznej wiedzy i doświadczeniu oraz umiejętności poruszania się po rynku, co umożliwia dzielenie się potencjałem badawczym i rozwojowym. Wszystko to aby podążać za aktualnymi trendami konwergencji technologii cyfrowych, elektronicznych i akustycznych w przemyśle audio.

W 2003 r. Tannoy mógł zaprezentować pierwsze owoce połączonego doświadczenia i wiedzy technologicznej TC Group - technologię iDP™ - cyfrowe rozwiązanie zapewniające precyzyjną akustykę i wyjątkową elastyczność systemów audio.

Technologia iDP™ - czyli Interactive Digital Programming (zintegrowane programowanie cyfrowe) została zaprezentowana po raz pierwszy na pokazie CES w Las Vegas, w stanie Newada. W system ten został wyposażony głośnik z serii Eyris, dzięki czemu powstał system kina domowego o wyjątkowej elastyczności i jakości. Następnie, na targach muzycznych we Frankfurcie, firma zaprezentowała monitor studyjny Ellipse, również w pełni wyposażony w technologię iDP™. Na tym polega wizja Tannoya podążania ścieżką zapewniania najbardziej zaawansowanych rozwiązań audio na wszystkich rynkach, na których firma jest aktywna.

Bogate dziedzictwo, wiodące technologie i zespół ludzki pełen inspiracji połączone z klasyczną marką zapewniają, że firma będzie wciąż tworzyć historię zgodnie ze swą zadeklarowaną misją:

Tannoy jest wiodącym innowatorem najdoskonalszych rozwiązań audio, korzystając z najbardziej zaawansowanej wiedzy akustycznej, elektronicznej i cyfrowej.